Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 7 listopada 2016

Listopad - miesiąc zadumy, pamięci i wspomnień.

1 listopada obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych.
Pierwsze skojarzenie z tym dniem to cmentarz, miejsce, gdzie „chowane są” ciała zmarłych. Dla oznaczenia miejsca, gdzie i kogo pochowano stawiany jest pomnik lub zwykły krzyż.

Co roku w ten dzień odwiedzamy groby zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół, znajomych lub nieznajomych. Bo i takich nieznajomych, opuszczonych i zapomnianych grobów na cmentarzach jest wiele. Zapalamy znicze, modlimy się i wspominamy. Wspominanie zmarłych pozwala na poznanie nie tylko rodziny, ale i rodu.


Moim zdaniem, cmentarz nocą jest bardzo piękny. Jaskrawożółte płomyki zniczy pięknie rozświetlają ciemne niebo. Nigdy nie byłam po zmroku na cmentarzu. Rozświetlony cmentarz widziałam jedynie przejeżdżając obok. Myślę, że bałabym się tam iść po zmroku. Moja mama mówi, że nie trzeba się bać  umarłych tylko żywych
Dobrze, że są takie miejsca jak cmentarz. Bo jakby to było, gdyby zmarłych chowano wszędzie dokoła? Nie byłoby miejsca spokoju, ciszy, zadumy i szacunku. A cmentarz jest właśnie takim miejscem.

Iza N. kl. IV b

            1 listopada obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to szczególny dzień w roku. Wspominamy osoby, które odeszły. Możemy odwiedzić ich groby albo ofiarować mszę w ich intencji. Pamiętajmy o tym, aby modlić się za nich.
Martyna G. kl. IV

Zdjęcie, które zamierzam opisać, znalazłem w internecie. Od razu wzbudziło moje zainteresowanie, dlatego że jest w nim coś intrygującego. Mimo, że widać na nim tak niewiele, to jednak rozbudza wyobraźnię.
Fotografię wykonano po zachodzie słońca, nocą. Uwieczniono na niej samotny krzyż na wzgórzu lub pomnik na cmentarzu otoczony drzewami.  Zdjęcie prawdopodobnie zrobiono  późną jesienią. Świadczy o tym brak liści na niektórych drzewach oraz pochmurne, ciemne niebo. Być może wykonano je nocą nad rozlewiskiem, dlatego że nad drzewami rozpościera się gęsta mgła. Widzimy tylko ogólny zarys krzyża, a w tle dostrzegamy  duży, jasny księżyc w pełni, który pięknie rozświetla niebo. Pomnik nocą prezentuje się imponująco. Moim zdaniem wygląda nawet lepiej niż za dnia. 
Widok ten zmusza do refleksji, rozmyślania nad swoim życiem, przemijaniem. Zwłaszcza teraz w okresie obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych wzbudza we mnie uczucie smutku i zadumy nad życiem i śmiercią. Gdy patrzę na ten krzyż, wspominam moich bliskich, którzy odeszli. Mogę ich odwiedzać już  jedynie na cmentarzu, jednak  na zawsze pozostawili po sobie ślad na tej ziemi, w moim życiu i sercu.  
Pomnik samotnie wzniesiony na wzgórzu również ma o kimś przypominać. Może o żołnierzach, którzy walczyli o naszą wolność, a może w tym miejscu rozegrała się ważna walka, a krzyż symbolizuje mogiły poległych. Być może w tym miejscu został pochowany ktoś nam zupełnie nieznany. Ale tego możemy się tylko domyślać  i właśnie dlatego ten obraz jest taki intrygujący.
Zdjęcie krzyża po zmroku jest przepiękne i bardzo mi się                                 podoba, mimo że wywołuje u mnie smutek i żal. 

Maciej P. klasa IV B

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza