Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 23 października 2016

Wycieczka klas IV - Maciej kl. IV b

      Dzisiaj   (19.10.2016) razem  z  moją  klasą  wybraliśmy  się  na  wycieczkę  do       Nadleśnictwa  w Czarnej  Białostockiej. Towarzyszyła  nam  klasa 4 A. Kiedy  dojechaliśmy już do celu,  przewodnik  oprowadził  nas po sortowni nasion. Zobaczyliśmy tam  wiele  maszyn,  które rozłupują żołędzie  i  szyszki.  Pan opisywał nam wszystkie te urządzenia. Niektóre z  nich  były  bardzo  skomplikowane. Jedne przebierały,  inne rozdzielały różne  rodzaje  nasion  na  trzy  kategorie :
- pełne,
- niepełne,
- pełne i niepełne.
Kategorie: pełne i niepełne, jak i niepełne są  przebierane do momentu, aż  nie będzie pustych ziarenek. Nasiona zaś traktorami pracownicy wywożą na pola i  rozsiewają je.
Kiedy skończyliśmy zwiedzanie nadleśnictwa, każdy z nas dostał  w nagrodę szyszkę. Na zakończenie nasz  przewodnik  miał  do  zaproponowania fajną zabawę. Korzystając z mapy,  docieraliśmy  do  różnych  zaznaczonych na niej punktów i  zbieraliśmy  pieczątki. Musieliśmy zebrać 8 punktów. Założyłem swoją drużynę, która składała  się  z  trzech osób: Szymona, Antka i mnie. Razem  zebraliśmy wszystkie punkty na mapie. 
Kiedy zabawa dobiegła końca, wszyscy poszliśmy na ognisko. Na szczęście pogoda dopisała i nie padał deszcz. Po drodze  widzieliśmy wiewiórkę, która skakała po drzewach. Z ciekawości podbiegała do nas, ale była bardzo płochliwa i szybko uciekała. Wszyscy byli zaskoczeni i zachwyceni, ponieważ w mieście trudno spotkać wiewiórki. 
Gdy doszliśmy na  miejsce, wszystko było już przygotowane: ognisko rozpalone, kije do kiełbasek też na nas czekały i były ładnie poukładane. Kiedy skończyliśmy  posiłek, zaczęliśmy szykować się do drogi powrotnej.  Szliśmy wzdłuż pól, aż doszliśmy do autokaru. Wracając do szkoły, opowiadaliśmy sobie żarty, wspominaliśmy pobyt w Nadleśnictwie i cieszyliśmy się z udanej wycieczki.
Dzisiejsza wyprawa  bardzo  mi się podobała. Chętnie pojechałbym tam jeszcze raz, tym razem może zimą na kulig.

    Maciej P. kl. IV B
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza