Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 23 października 2016

Wycieczka klas IV - Szymon kl.IV b


       19.10.2016 r. klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej.
      Pan leśniczy oprowadził nas po całym ośrodku wychowawczym szyszek, gdzie pokazał nam, jakie procesy musi odbyć szyszka, aby można było ją posadzić.  Była tam między innymi specjalna „oddzielaczka” szyszek z runa leśnego, ściółki i od innych zanieczyszczeń,.
       Dowiedziałem się, że szyszki przechodzą przez proces „leżakowania”, by potem zostać ogrzane i wysuszone w specjalnej maszynie. Po upływie około 48 godzin nasiona powoli wysypują się z szyszek, w czym pomaga im kolejne urządzenie z obracającym  się bębnem, w którym szyszki się o siebie obijają. Dzięki temu w krótkim czasie można oddzielić od siebie nasiona i szyszki. 
Następnie szyszki przechodzą kontrolę, czy nie ma  pustych w środku nasion. Potem gotowe nasiona zasiewa się w szkółce drzew. 
     Po zakończonym zwiedzaniu Pan leśniczy zorganizował wyścig. Dostaliśmy specjalne mapy z oznaczonymi punktami „szpilkowymi”. Każdy punkt miał inny wzorek, który trzeba było umieścić w oznaczonym miejscu na mapie. Ten kto najszybciej nazbierał wszystkie znaczki, wygrywał. Najdłuższa trasa jaką musieliśmy pokonać w poszukiwaniu punktów wynosiła prawie 120 metrów! 
    Po zakończeniu wyścigu  poszliśmy na ognisko. Po drodze zobaczyliśmy szkółki młodych choinek, być może nawet z tego roku. Po dojściu na miejsce zjedliśmy kiełbaski prosto z ognia i zapiliśmy ciepłą herbatą z kostką cukru.  Podczas pobytu w nadleśnictwie można było wygrać odblask w kształcie koniczyny, zestaw z ołówkiem i długopisem, długopis z linijką oraz książkę z ciekawostkami i zadaniami o zwierzętach.
      Wycieczka bardzo mi się podobała, gdyż lubię wyjścia do lasu, szczególnie jesieni.


Szymon J. kl. IV B 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza