Łączna liczba wyświetleń

środa, 26 października 2016

Lekcja z Mozartem

Dnia 26 października odwiedził nas Mozart. Opowiadał nam o Operze, Filharmonii i bajce - "Czarodziejski flet". Następnie chodziliśmy po nutach na wielkiej kartce. Było bardzo śmiesznie i bardzo ciekawie. Wszystkim się podobało.

Amelka W. kl. IV a26.10.2016 r. klasy IV A i B oraz V A i V B odwiedził Wolfgang Amadeusz Mozart - aktor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Maciej Zadykowicz.
Pan Maciej opowiedział nam o swojej pracy. Rok temu skończył studia aktorskie. Jego zdaniem, bycie aktorem jest bardzo trudne. Trzeba być silnym psychicznie.
Mozart opowiedział nam też o spektaklu pt.: „Czarodziejski Flet”, który jest grany w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jego opowieść była tak kolorowa
i szczegółowa, że czułam, jakbym była w środku akcji „Czarodziejskiego fletu”. Aktor zachęcał nas do obejrzenia tego przedstawienia.
Podczas lekcji pan Zadykowicz włączył nam ,,Arię Królowej Nocy’’, a my
w tym czasie skakaliśmy po nutach narysowanych na planszy. Była to gra zręcznościowa przy bardzo pięknej muzyce.
Opowieść Mozarta bardzo mi się podobała, w przyszłości chciałabym władać słowem tak samo jak on.
Życzymy sukcesów Panie Macieju!

Martyna G. kl. IV b


Dzisiaj na polskim przyszedł do nas nietypowo ubrany pan. Po wejściu do klasy udawał, że rozmawia ze swoją żoną przez telefon. Gdy przestał, przywitał nas. Opowiadał nam o „Czarodziejskim flecie”, spektaklu granym w operze.
Potem wyjął kartkę z nutami. Mieliśmy to wyklaskać. To nie było łatwe zadanie, ale sobie poradziliśmy. Później mieliśmy przejść po tych nutach, tak aby nie zboczyć z pięciolinii.
Po zadawaniu pytań dostaliśmy kartki z bohaterami z ,,Czarodziejskiego fletu'' i mieliśmy zaprojektować im ubrania. Lekcja dostarczyła mi dużo zabawy i wspomnień muzycznych, których prędko nie zapomnę ;)

Kacper B. kl. V bDnia 26.10.2016 roku klasy czwarte i piąte miały spotkanie z pracownikiem Opery i Filharmonii Podlaskiej, panem Maciejem. Aktor w stroju „służbowym, tj. przebrany za starożytnego sługę króla, opowiadał nam o spektaklu, który był wystawiany w Filharmonii pt. Czarodziejski flet. Gość streścił nam po krótce, o czym spektakl opowiadał, jakie postacie w nim występowały. Zagrał nam krótką scenkę z tego przedstawienia. Bohaterem jej był Tamino, który miał uratować córkę Królowej Nocy. Nasz Gość był bohaterem i jednocześnie narratorem, który opowiadał i komentował, co dzieje się wokół.
Na koniec odegranej przez aktora scenki był czas na pytania dotyczące opery. Poznaliśmy trochę tajników pracy wykonywanej przy tworzeniu spektakli. Okazało się, że scenariusze są długie, garderoby pełne ubrań, a czas na przygotowanie przedstawienia zajmuje nawet kilka miesięcy.
Z wielkim zainteresowaniem słuchałam i patrzyłam na odgrywaną scenkę. Długość tekstu, jaki został w niej wypowiedziany bez żadnej pomyłki przez aktora, który prawie biegał” po klasie i w dodatku w butach na obcasiku, wprawił mnie w osłupienie. Jak można tyle rzeczy robić na raz? A jednak można! I to powinien być przykład dla nas uczniów, że wielu rzeczy można się nauczyć.
Niestety, nie starczyło nam czasu na próbę odegrania jakiejś scenki przez nas uczniów. Zadzwonił dzwonek i musieliśmy się pożegnać. A szkoda, bo może wśród nas jest ktoś, kto ma talent aktorski…
Iza N. kl. IV b


W środę na języku polskim odbyła się lekcja z aktorem. Spotkanie nosiło tytuł ,,Proszę Państwa, oto Mozart’’. Poprowadził je pan przebrany za Mozarta.
Zaczęło się bardzo ciekawie. Na początku Mozart wszedł do klasy i udawał, że rozmawiał ze swoją żoną przez telefon. Aktor puścił nam dwa utwory muzyczne i mieliśmy odgadnąć, w jakim one były języku. Rozmawialiśmy o muzyce i operze.
Prowadzący, jak na nasze czasy, był śmiesznie ubrany. Jego strój pochodził z czasów Mozarta.
Aktor rozłożył długą i szeroką pięciolinię z nutami. Dzieci wyklaskiwały zapisane nuty. Na koniec dostaliśmy kolorowanki, na których można było wykazać się fantazją.
Spotkanie było bardzo interesującą. Lekcja została przeprowadzona ciekawie i wszyscy chętnie brali udział w zabawach.

Joanna K. kl. V bDziś do nas przyszedł aktor przebrany za Mozarta. Opowiadał nam o operze i wielonym spektaklu. Puścił fragment przedstawienia ,,Czarodziejski flet”. Potem po kolei podchodziliśmy do tablicy, gdzie była plansza, po której trzeba było skakać z nuty na nutę. Po zabawie mogliśmy zadawać pytania.
Na koniec pożegnaliśmy pana gromkimi oklaskami. Cała klasa była grzeczna. To spotkanie bardzo mi się podobało.

Michał S. kl. V B


         26.10.2016 r. specjalnie do nas na zajęcia lekcyjne pt.: „Proszę Państwa, oto Mozart”, przyjechał aktor z Opery i Filharmonii Podlaskiej – Maciej Zadykowicz. Nasz gość dużo opowiadał o sobie, skończonej szkole aktorskiej, trudnym zawodzie aktora i swojej pracy. Pan Maciej był przebrany za postać Mozarta z czasów XVIII w. Muzyk przekazywał nam przede wszystkim informacje o spektaklu pt.: „Czarodziejski Flet”, odgrywanym obecnie w Filharmonii w Białymstoku. Zachęcał nas do obejrzenia tego widowiska. Opowiedział nam dokładnie przedstawienie i opisał bohaterów, którzy tam występują. Odegrał również krótką scenkę z tej inscenizacji.
         Później był czas dla nas. Mogliśmy pytać naszego gościa o wszystko, co dotyczy  aktorstwa. Pan Maciej zorganizował nam też zabawę zręcznościową. Włączył „Arię Królowej Nocy”, a naszym zadaniem było skakanie po nutach namalowanych na dużej, białej karcie. Dostaliśmy też kolorowanki z bohaterami sztuki „Czarodziejski Flet”. Mieliśmy okazję zaprojektować im szaty.
         To spotkanie z aktorem zapamiętam na długo, ponieważ było naprawdę ciekawe i interesujące.

Maciej P. kl. IV B


Dnia 26.10.2016 do naszej klasy IV b przyszedł aktor z Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zaprezentował się w wyjątkowym, bogatym stroju. Na początku spotkania opowiedział nam o operze pod tytułem ,,Magiczny flet”. Później puścił nam utwór śpiewany przez kobietę i trzeba było powiedzieć, w jakim języku śpiewa. Okazało się, że był to język niemiecki. Po odgadnięciu melodii, aktor rozwinął plakat z nutami i położył na ziemię. Naszym zadaniem było jak najszybciej przejść po okrągłych częściach nut. Różnie nam to wychodziło. Po tym wyzwaniu był czas na zadawanie pytań. Pod koniec nasz Gość rozdał nam kolorowanki z postaciami z przedstawienia „Magiczny flet”. Moim zdaniem ta lekcja była wielkim źródłem informacji dla uczniów, którzy w przyszłości chcą wykonywać zawód aktora.

Emilia G. kl. IV b


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza