Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 21 lutego 2019

Wyzwolony Białystok - 100. rocznica odzyskania niepodległości

21 lutego 2019 r.  uczniowie z klas siódmych i ósmych wysłuchali wykładu wygłoszonego przez pracownika IPN w Białymstoku, panią Karolinę Dobek. Z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną prezentację zawierającą powojenne fotografie naszego miasta. Słuchacze dowiedzieli się, że nasze miasto odzyskało niepodległość 19 lutego 1919 roku, natomiast oficjalnie przekazanie władzy nastąpiło 22 lutego 1919 roku. Zaczęło się mszą polową przed białostocką farą. Po nabożeństwie pierwszy prezydent Białegostoku Józef Puchalski wygłosił przemówienie. Szeregi wojsk polskich stały naprzeciwko Domu Katolickiego, czyli w miejscu, gdzie obecnie znajduje się  pomnik Marszałka J. Piłsudskiego.
100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to dobra okazja do dzielenia się pamiątkami związanymi z odzyskaniem wolności i prezentowania ich na naszej stronie. Z okazji wcześniejszych rocznic odzyskania niepodległości w Polsce ukazały się  m.in. pamiątkowe medale z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.
                                                             fot. Oliwia R., kl. VI b
Zachęcamy do prezentowania pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości na naszym blogu. Można się zgłaszać do pani Beaty – nauczycielki historii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza