Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 26 lutego 2018

Historyczno - polonistyczne zajęcia otwarte

26.02.2018 r. odbyły się historyczno-polonistyczne zajęcia otwarte na temat „Poczta Powstańcza”, które prowadziły  nauczycielki języka polskiego i historii. W zajęciach uczestniczyły osoby z V b, VI a i VI b.

         Na początku podzieliliśmy się na cztery grupy. Każdy zespół dostał do ułożenia puzzle przedstawiające II Rzeczpospolitą w czasach okupacji niemieckiej i rosyjskiej. Następnie dowiedzieliśmy się, co  każdy „Zawiszak” miał w torbie i co robił w czasie Powstania Warszawskiego. Potem zapoznaliśmy się z instrukcją pisania listów i przesyłania ich za pośrednictwem Poczty Polowej. Byliśmy cenzorami i poprawialiśmy listy.
Obejrzeliśmy również  film z czasów Powstania Warszawskiego, podczas którego były czytane listy mieszkańców Warszawy. Na zakończenie  został odczytany list dawnego powstańca „Zawiszaka” Albatrosa skierowany do nas.
       Zajęcia były ciekawe i wiele się na nich dowiedziałam. 
Weronika O. kl. V I a


26 lutego 2018 roku na zajęciach dodatkowych w ramach Tygodnia Humanistycznego odbyła się lekcja otwarta polonistyczno-historyczna. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy V b, VI a i VI b, a poprowadzona została przez p. Beatę S. i p. Beatę J. Lekcja dotyczyła Powstania Warszawskiego, a w szczególności Poczty Polowej. Panie opowiadały nam o życiu w czasie Powstania, o walce, o bohaterach, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Mieliśmy również za zadanie ocenzurować listy, które w czasie wojny pisali cywile. Ważne było, aby nie wypłynęły istotne, strategiczne wiadomości, jak również dane personalne osób piszących - to wszystko dla bezpieczeństwa.

Bardzo podobała się nam ta lekcja, była bardzo pouczająca.


Martyna G., kl. V b           26 lutego 2018 r. w ramach koła polonistycznego i historycznego prowadzonych przez panie: Beatę S. i Beatę J. odbyły się zajęcia otwarte. O godzinie 13.45 weszliśmy do sali 206 i utworzyliśmy  4-5 osobowe grupy.
Na początek dostaliśmy do ułożenia puzzle, następnie obejrzeliśmy film o codziennym życiu ,,Zawiszaków” i mieliśmy szansę dowiedzieć się, co znajdowało się w torbie ,,Zawiszaka”. Potem Panie wypowiedziały się na temat Poczty Powstańczej i cenzury. Ku wielkiemu zdumieniu każda z grup dostała po 3 listy do ocenzurowania i zasady pisania listów obowiązujące podczas Powstania Warszawskiego. Jednak najciekawsze zostało na sam koniec zajęć! Okazało się, że otrzymaliśmy bardzo wzruszający list od powstańca, który poradził nam, jak mamy zachowywać się wobec ludzi: przyjaciół, rodziny i obcych. Całe wydarzenie zakończyła Pani Dyrektor, przyglądająca się od początku naszym poczynaniom. Z uśmiechami na twarzach i większą wiedzą na temat Powstania wyruszyliśmy do domów.
         Spotkanie bardzo mi się podobało i sądzę, że powinno być więcej takich zajęć lub lekcji otwartych. Ta lekcja nauczyła mnie, jak ciężko było podczas powstania dzieciom w moim wieku i jak bardzo narażały się one na śmierć. Z czystym sercem mogę polecić takie spotkania, ponieważ dzięki nim kształtujemy swój patriotyzm.

                                                                                                        Kamila G. kl. VIA

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza