Łączna liczba wyświetleń

środa, 21 września 2016

Apel z okazji 77 rocznicy napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę21 września 2016 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 77. rocznicy napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę. W ten dzień obowiązywał wszystkich uczniów strój galowy.
Przedstawienie przygotowała klasa V a. Uroczystość rozpoczęła się hymnem narodowym. W spektaklu dziadek opowiadał swoim wnukom wspomnienia z czasów wojny, która rozpoczęła się, gdy miał 13 lat. Były to lata pełne smutku, głodu i strachu.
Na zakończenie apelu zaśpiewał nasz szkolny chór piosenkę pt. „Biały krzyż”. Wszyscy uczniowie oglądali przedstawienie z zaciekawieniem. Nasi szkolni „aktorzy” i chór za przygotowaną uroczystość otrzymali gromkie brawa.
Wybuch II wojny światowej jest dla nas uczniów tematem znanym tylko z opowieści, filmów i  książek. Cieszymy się, że żyjemy w czasach pokoju. 
           
 Izabela N., Amelia J. kl. IV B
  21 września 2016 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony 77. rocznicy napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę.
Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy V A. W przedstawieniu występowały następujące postacie: mama, dzieci, dziadkowie, bracia i siostry dziadka, nauczycielka oraz uczniowie szkoły.
Pierwszego września dzieci nie chciały iść na rozpoczęcie roku szkolnego, ale odwiedzili ich dziadkowie. Opowiedzieli m.in. o tym, dlaczego w 1939 r. nie mogli iść do szkoły. Dziadek mówił, że kiedy miał trzynaście lat, Polska została zaatakowana przez wojska niemieckie. Wspominał, jak chował się z mamą i rodzeństwem do piwnicy w czasie nalotów. Musiał też jako dziecko przymusowo pracować w Niemczech. Tęsknił za nauką i powrotem do szkoły. Potem dzieci grające współczesnych uczniów wraz z babcią i dziadkiem poszli do swojej szkoły, aby powitać nowy rok szkolny.
Przedstawienie bardzo mi się podobało, gdyż w klimat wprowadzała nastrojowa muzyka. Uważam, że aktorzy musieli dużo ćwiczyć, aby uzyskać tak wspaniały efekt.
 
          Szymon J. kl. IV B          W przedstawieniu wystąpiła cała nasza klasa – V A.  Ja grałam dziecko z czasów wojny. Razem z kolegami i koleżankami byliśmy rodziną ukrywającą się w schronie przed nalotem.    Uważam, że scenografia piwnicy była bardzo dobrze zrobiona. Stroje z lat 30 – tych też zostały świetnie zaprojektowane. Zuzia, która grała kobietę z dawnych czasów, wyglądała jakby została wycięta ze starej fotografii. Ja, jako dziecko z przeszłości, byłam ubrana w sukienkę z haftowanymi wzorkami i uczesana w warkocze. Miałam wrażenie jakbym przeniosła się  do czasów wojny.
          Część współczesna została również wspaniale zagrana. Staś i Wiktoria cudownie wczuli się w rolę babci i dziadka. Widziałam, że wiele osób na sali wzruszyło się.
          Próby do przedstawienia wymagały poświęcenia naszego wolnego czasu, ale było warto. To jeden z naszych najlepszych apeli.

Natalia B. kl. V A
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza