Łączna liczba wyświetleń

środa, 8 marca 2017

Spotkanie klas IV-VI z grupą rekonstrukcyjną


       8.03.2017 r. na godzinie wychowawczej przyjechało do naszej szkoły dwóch panów:  pan Andrzej i pan Karol. Byli oni przebrani za partyzantów*.
         Mieli  na sobie  mundury i czapki z orzełkiem. Ich stroje bardzo mi się podobały. Przypominały  mundury harcerskie.
      Panowie opowiadali nam o czasach panowania komunizmu. Najmłodszy partyzant miał 11-12 lat. Moim zdaniem jest to mało. Opowiadali nam też inne ciekawostki. Powiedzieli, że najważniejsze hasło to ,,Bóg, honor i Ojczyzna”.        
         Następnie zaprezentowali  broń. Było jej całkiem sporo. Później  rozdali nam opaski - odblaski z flagą Polski. Na koniec niektóre klasy zrobiły wspólne zdjęcia z partyzantami.         To spotkanie było bardzo ciekawe. Dowiedziałam się, że 01.03 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych''.

*Partyzant - żołnierz nieregularnych oddziałów prowadzących walki oraz działania dywersyjne na terenach zajętych przez przeciwnika bądź zwalczających siłą rząd.


Julia W. kl. V a


    8.03.2017 r. w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z prawdziwymi żołnierzami.
         Goście pokazywali nam bronie, ubiór, a także opowiadali ciekawe historie. Na początku wszyscy się przywitaliśmy, a później panowie wytłumaczyli nam, kto to jest  Żołnierz Wyklęty oraz, co oznacza data 1 marca. Potem wysłuchaliśmy dokładnego opisu stroju. Nadszedł czas na broń. Wszyscy chłopcy zerwali się ze swoich miejsc, aby zobaczyć broń, którą panowie wzięli ze sobą.
         To spotkanie podsumowało święto Żołnierzy Wyklętych, a przy okazji dowiedzieliśmy się dużo rzeczy.

                                                 Wiktoria P. kl.  V aBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza