Łączna liczba wyświetleń

środa, 30 listopada 2016

Dzień Postaci Historycznych

    
            30 listopada 2016 roku na sali gimnastycznej odbył się Dzień Postaci Historycznych. Wszystkie klasy IV-VI zaprezentowały jedną z następujących postaci: rycerza Zawiszę Czarnego, Królową Jadwigę, „Inkę”, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II i Tadeusza Kościuszkę. Wszystkie postacie były bardzo ładnie ubrane. Najbardziej podobała mi się Danuta Siedzikówna.

Zuzia P. kl. 4b



       W Szkole Podstawowej nr 16 w Białymstoku odbyła się dziś „Parada Postaci Historycznych''. Wystąpili: Jan Paweł II, Zawisza Czarny, Danuta Siedzikówna „Inka”, Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko i Jadwiga Andegaweńska.
       Najbardziej podobały mi się dwa wystąpienia: klasy VI A i Va.
Ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku odwiedziły nas również laureatki Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Zamień celebrytę na autorytet”. Przedstawiły postać królowej Bony.
         Chciałabym jeszcze raz obejrzeć to przedstawienie, ponieważ dużo się nauczyłam na ten temat.
Wiktoria Ł. kl. IV b




wtorek, 29 listopada 2016

Rewia na lodzie - "Królowa Śniegu"




W dniu 29.11.2016 r. klasa 4a, 4b, 5a i 5b wybrały się na rewię na lodowisku, pod tytułem "Królowa Śniegu". Dojechaliśmy tam autokarem. Pod lodowiskiem bardzo długo czekaliśmy i trochę zmarzliśmy. W drzwiach stała pani, która wpuszczała nas do pomieszczenia. Zwróciłam uwagę na jej piękne, kolorowe paznokcie.
 Kiedy weszliśmy, zajęliśmy miejsca w pierwszym rzędzie, po 2 minutach zaczął się pokaz. Najpierw wyszedł Mikołaj i przywitał się z nami oraz zaprosił nas do oglądania. Na początku wyszła dzieciarnia w której między innymi była główna bohaterka - Gerda. Dziewczynka spotkała różne postacie, złe i dobre. Szukała swojego brata Kaja, którego zła Królowa Śniegu zaczarowała dla własnego upodobania i zabrała go do zamku. Dziewczynka po długim szukaniu znalazła brata.
 Jak to w bajce wszystko skończyło się dobrze i szczęśliwie. Bardzo nam się podobało i zadowoleni wróciliśmy do szkoły na obiad.

Amelka W. kl.4 a





29 listopada 2016 r. klasy IV i V pojechały na przedstawienie pt. ,,Królowa Śniegu". Tą baśń pewnie znacie. Jest ciekawa, ale na lodzie wszystko wyglądało naprawdę wspaniale. Moim zdaniem to było coś cudownego! Wszystko wyglądało niesamowicie.  Stroje, postacie, choreografia, jazda na lodzie, piruety, podnoszenia. Długo tego nie zapomnę, mimo że bardzo zmarzłam.

Agata W. kl. IV A




Zuzia w Młodzieżowym Domu Kultury

     


         10 listopada 2016 roku pojechałam na Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznych, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury.
        Gdy dotarłam na miejsce, nikogo nie było, bo przyjechałam przed czasem. Kiedy się rozpoczęło, pani zapowiedziała pierwszą grupę, która zaśpiewała ,,Patriotyczny rap’’. Bardzo mi się spodobało.
      Ja byłam trzecia, kiedy prowadząca powiedziała ,,A teraz Zuzanna’’ myślałam, że ucieknę ze sceny, ale moja koleżanka zapewniła mnie, że będzie trzymała za mnie kciuki i, że dam radę.
    Śpiewałam piękną pieśń pt. ,,Dziewczyna z granatem w ręce”. Bardzo się zestresowałam, ale dałam radę. Jak śpiewałam, ludzie zaczęli mi klaskać w rytmie piosenki. Bardzo mi to pomogło. Gdy skończyłam śpiewać, w nagrodę dostałam wielki śpiewnik pieśni patriotycznych i statuetkę. Był to orzeł z mosiądzu na drewnianym podeście. Bardzo mi się spodobał.
         Myślę, że to był udany dzień. :)


Zuzanna F. kl. V a

poniedziałek, 28 listopada 2016

Tadeusz Kościuszko w SP 16

 W poniedziałek (28.11.2016 r. )wszystkie klasy IV-VI odwiedził Tadeusz Kościuszko - uczeń klasy VIa przebrany w strój patrona naszej szkoły. Odczytał obwieszczenie dotyczące Tygodnia Historycznego.





niedziela, 27 listopada 2016

Tydzień Historyczny

Dziś rozpoczynamy:
Tydzień Historyczny
 pod hasłem „Historia magistra vitae est”
                                               „Historia nauczycielką życia”


  •   Wszystkie klasy IV – VI mogą wziąć udział w konkursie pod hasłem:
         Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Rozpoznaj nauczyciela na zdjęciu z                        przeszłości”.
  •  W środę odbędzie się  Dzień Postaci Historycznych.  Wszystkie klasy                             zaprezentują  na sali gimnastycznej jedną z następujących postaci: rycerza             Zawiszę Czarnego, Królową Jadwigę, „Inkę”,  Józefa Piłsudskiego,                   Jana  Pawła II i Tadeusza Kościuszkę.
  •  W piątek odbędzie się  Kahoot!  – qiuz dotyczący prezentowanych postaci
  •   Piątek to również Dzień strojów historycznych. Wszyscy chętni uczniowie                    przychodzą do szkoły w przebraniu z przeszłości.
Organizatorzy: Beata J. i Beata S. 

Próbna ewakuacja

24 listopada 2016 roku (w czwartek)  w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Na lekcji matematyki zadzwonił 3-minutowy dzwonek. Cała nasza klasa spokojnie zeszła na salę gimnastyczną. Zebrała się tam cała szkoła. Wszyscy nauczyciele sprawdzili obecność. Pani Dyrektor wyjaśniła, dlaczego się tu znajdujemy. Po  próbnej ewakuacji wszyscy  rozeszli się do swoich klas i lekcje trwały dalej.

                                                             Zuzia P.  Wiktoria P. kl. IV b

Konkurs recytatorski „Wiersze o jesieni”

24 listopada 2016r. w SP45 odbył się konkurs recytatorski „Wiersze o jesieni”. Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział 3 osoby: Hanna Koda z kl. 4a, Martyna Gierałtowska z kl. 4b i Oliwia Sołowiej z kl. 6b. Naszym opiekunem była pani Agata Żebrowska. Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.00. Każdy uczestnik losował numerek, który decydował o kolejności recytacji. W sumie uczestników było czternastu. Po zakończonej recytacji odbyło się przedstawienie pt. „Lis Witalis”. Na  zakończenie jury ogłosiło wyniki. Wszystkie uczestniczki z naszej szkoły zajęły wysokie miejsca.
1 miejsce Hanna Koda

2 miejsce Martyna Gierałtowska i Oliwia Sołowiej

piątek, 25 listopada 2016

Dzień Misia

25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Misia.

                              

   Opis Misia

            Miś, którego opisuję należy do mojego taty. Dostał go on na maturę od mojej mamy. Miś ma 18 lat. Jego futerko jest brązowe, bardzo miękkie w dotyku, lecz trochę zużyte. Pluszak ma szklane, czarne oczy oraz wyszyty czarną nitką nosek. Nosi także na szyi czerwoną kokardę.      
        Miś sam nie stoi, jego nogi i ręce nie są usztywniane, ale potrafi sam siedzieć. Maskotka jest ładna, ma też ciekawą historię i dlatego  bardzo mi się podoba.

Szymon J. kl. IV b




            Miś, którego opisuję, jest bohaterem bajki „Kubuś Puchatek” . Moja mama dostała go od taty na urodziny, gdy  jeszcze się spotykali, bo to postać jednej z ulubionych książek.
            Kubuś jest cały żółty i nosi czerwoną kamizelkę. Ma duży, czarny nosek i małe oczka. Jest grubiutki, jak to miś, który lubi miodek.
            Bardzo lubię tego misia, mam do niego sentyment.

  Martyna G. kl.  IV B






czwartek, 24 listopada 2016

Dyskoteka

24 listopada 2016 roku klasy IV-VI wzięły udział w dyskotece andrzejkowej. Odbyła się ona na salce korekcyjnej. Na dyskotece była taneczna muzyka i kolorowe, migające światła. Na korytarzu znajdował się stół z ciasteczkami zawierającymi wróżby.
 Zabawa była świetna. Wszystkie dzieci tańczyły jak szalone :-) Nigdy się tak wspaniale nie bawiłem.


                     Kacper A. kl. IV b




środa, 23 listopada 2016

KONKURS MATEMATYCZNY

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas I - VI do udziału w bezpłatnym konkursie matematycznym 

Więcej informacji na stronie matzoo.pl


wtorek, 22 listopada 2016

Dzień Szalonych Fryzur

18.11.2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Szalonych Fryzur

Każdy kto chciał, mógł mieć śmieszną lub poważną  fryzurę. Dwóch chłopaków z 4a miało peruki, jeden z nich miał zieloną, a drugi brązową. Były zabawne zarazem podobne do lat 80. Jedna dziewczynka miała koki na całej głowie, a druga kucyki. Jedna z dziewczyn pofarbowała włosy, wyglądała pięknie miała rozpuszczone włosy z różowym brokatem. Dzieci malowały włosy na różne kolory, na korytarzach błyszczał brokat. To był bardzo fajny i śmieszny dzień.                                                                                                                         

          Kamila M. i Angelika P. Kl. 4 a






„Segregujesz - świecisz przykładem”

          17.11.2016 r. w klasie IV B odbyły się warsztaty ekologiczne zatytułowane „Segregujesz - świecisz przykładem”. Miały one miejsce na pierwszej godzinie lekcyjnej. Pani opowiadała nam o oznaczeniach na śmietnikach.
          Do jakiego pojemnika wrzucić liście? Gdzie zostawić meble? Dlaczego segregowanie się opłaca? Na te pytania poznaliśmy odpowiedzi właśnie na tych zajęciach.
         Spotkanie bardzo mi się podobało. Pod koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał torebkę oraz odblask.
Szymon J. kl. IV B


         17.11.2016 r. w naszej klasie odbyło się spotkanie, na którym dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo segregować śmieci. 
        Na początku obejrzeliśmy sześć filmików na temat sortowania odpadów. Później Pani prowadząca zadała nam kilka pytań na temat ekologii. Oczywiście, wszyscy znaliśmy odpowiedzi, w końcu jesteśmy bardzo mądrymi uczniami . 
            Po pytaniach otrzymaliśmy kółeczka z namalowanymi odpadami, które musieliśmy wrzucić do właściwych pudełek. Następnie każdy z nas dostał po trzy karty pracy do uzupełnienia. A na koniec spotkania Pani podarowała nam prezenty związane z ekologią. 

Emilka G. kl. IV B


         Dnia 17. 11. 2016 r. na pierwszej lekcji była w naszej klasie Pani, która rozmawiała z nami o segregowaniu śmieci i recyklingu, czyli ponownym wykorzystaniu odpadów. Omawialiśmy, w jakich pojemnikach segregowane są poszczególne odpady i w jaki sposób są ponownie wykorzystywane.  
         Pojemnik ze słoneczkiem na pomarańczowym tle to ten, do którego wrzucamy odpady suche np.: śruby, kartony, reklamówki, butelki plastikowe i puszki aluminiowe. 
          Do pojemnika z kropelką na czarnym tle wrzucamy odpady komunalne, do których należą np.: zużyte pieluchy, resztki po warzywach i owocach. 
          Kolejny pojemnik - opatrzonym znaczkiem szklanej butelki na zielonym tle - to ten, do którego wrzucamy słoiki bez nakrętki i szklane butelki. 
        Innym równie ważnym pojemnikiem jest pojemnik ze znaczkiem wielkiej szafy, który oznacza odpady gabarytowe, a do nich należą: sprzęt agd/rtv i meble. 
         Ostatnim także ważnym pojemnikiem jest ten ze znaczkiem liścia na brązowym tle, na tak zwane odpady zielone, do których należą: liście i trawa.
        Dowiedzieliśmy się, że dzięki segregowaniu śmieci mniej zanieczyszczamy środowisko, bo  część odpadów jest wykorzystywana ponownie np.: do wytwarzania prądu przez spalanie odpadów komunalnych.
         Niektórzy z nas nie rozpoznali  oznaczeń na pojemnikach do gromadzenia odpadów, dlatego że na co dzień ich nie segregują! A warto, abyśmy mogli jak najdłużej oddychać świeżym powietrzem, a nie tonąć w morzu śmieci.

Iza N. kl. IV B



         17 listopada 2016 roku odbyła się lekcja, której temat to segregacja odpadów. Pani prowadząca zajęcia opowiadała nam, jakie są pojemniki do segregacji odpadów. Następnie odbyła się zabawa, w której wszyscy dostali krążki z narysowanymi przedmiotami. Trzeba było wrzucić je do kartonów z napisami „Suche surowce”, „Odpady komunalne zmieszane” i „Odpady wielkogabarytowe”. Na koniec dostaliśmy drobne upominki. Dzięki tej lekcji dowiedziałem się, jak poprawnie segregować odpady.
                                 Kacper A. kl. IV B 


czwartek, 17 listopada 2016

Matematycznie

W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy IV a, IV b i V b uczęszczają na zajęcia KOŁA MATEMATYCZNEGO. Uczniowie podczas cotygodniowych spotkań posługują się nowoczesnymi technologiami informacyjno – komunikacyjnymi w celu tworzenia interaktywnych ćwiczeń do nauki matematyki. Podczas realizacji innowacji uczniowie bazują na umiejętnościach zdobytych w czasie udziału w programie Mistrzowie Kodowania. 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania bloga   Interaktywne ćwiczenia matematyczne


Konkursy

Sukcesy uczennic  z kl. IV B!
Wiktoria Ł. i  Joanna R. zostały nagrodzone w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.
Uczennice wykonały piękne prace plastyczne, które zostały docenione przez Jury.
Wiktoria Ł. zdobyła nagrodę.


        Joanna R.  otrzymała wyróżnienie.



 Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 15 w Białymstoku.



Oliwia Sz. zajęła natomiast  III miejsce w konkursie na najciekawszy lampion dyniowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły.


Patryk Pogorzelski z klasy 4 a dostał wyróżnienie w konkursie na najciekawszy lampion dyniowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły.




Wszystkim laureatkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

„Detektywi cukru"



16 XI 2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pod hasłem „Detektywi cukru”. Prowadząca spotkanie pani Ania mówiła o cukrze, jego wadach i zaletach.
Jedyną zaletą cukru jest to, że jest słodki i smakuje. Wad ma o wiele więcej. Powoduje poważne i groźny choroby np. cukrzycę, choroby skóry. Uzależnia, jak np. papierosy czy alkohol. Im więcej się go spożywa, tym bardziej nasz organizm go potrzebuje.
Podczas spotkania mieliśmy okazję przekonać się, jak dużo cukru znajduje się w jedzeniu, które codziennie spożywamy. Aby nam to „naocznie” uświadomić, Pani prowadząca warsztaty, układała kostki cukru przy wybranych produktach. Na przykład w jogurcie smakowym znajduje się ok. 6 kostek cukru, a w bułce maślanej - 4. Ketchup, który wszyscy bardzo lubimy, też ma w sobie bardzo dużo cukru. W piankach  cukru jest już ogromna ilość – ok. 40 kostek.  
I pomyśleć że, jedząc bułkę maślaną i popijając jogurtem smakowym pochłaniamy 10 kostek cukru. Jeśli na kolejny posiłek zjemy porcję frytek 
z ketchupem, a na deser kilka pianek, to tego cukru w naszym organizmie jest już ogromna ilość!
Dzisiejsze warsztaty dały nam dużo do myślenia. Powinniśmy zacząć zwracać uwagę na to, co jemy i wybierać takie jedzenie, gdzie cukru jest 
jak najmniej. 
Iza N. kl. IV B


16 listopada 2016 roku odbyły się warsztaty pt. „Detektywi cukru”. Sprawdzaliśmy, ile kostek cukru ma: owocowy jogurt pitny, żelki, woda smakowa, płatki kukurydziane, parówki i guma do żucia. Okazało się, że produkty te zawierają bardzo dużo cukru i należy spożywać je rzadko. Warsztaty bardzo mi się podobały i dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy.

Kacper A. kl. IV b




16.11.2016 odbyły się zajęcia pod tytułem „Detektywi cukru”. Brały w nich udział klasy 4-6. Na zajęciach pani pokazywała nam, ile cukru znajduje się w jedzeniu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat jedzenia oraz nauczyliśmy się, jak czytać etykiety. Wiemy także, co to jest syrop glukozowo-fruktozowy i jak cukier działa nasz organizm.
Zajęcia bardzo mi się podobały, chciałbym, aby było więcej takich w roku szkolnym.
Szymon J.  kl. IV B




16 listopada w naszej szkole w sali 106 odbyły się warsztaty zatytułowane „Detektywi cukru". Na spotkaniu rozmawialiśmy o tym, jakie produkty szkodzą naszemu organizmowi oraz jak uzależniamy się od cukrów. Dowiedzieliśmy się, co zabija nasze komórki i jak tego uniknąć. Mówiliśmy o składach danych produktów i okazało się, że czasem jedzenie nie jest takie zdrowe, jak nam się wydaje. Teraz przynajmniej wiemy, co nam szkodzi i jakich produktów powinniśmy unikać, abyśmy byli zdrowi.
  Te zajęcia były bardzo przydatne i dużo się na nich dowiedzieliśmy. Mnie osobiście bardzo się podobały.
                                                                                                                                                                          Oliwia Sz. kl.  IV b

Sylwia Grzeszczak na pokazie mody, czyli dziewczyny z IV B w przedszkolu!





                 15.11.2016 r. w naszym przedszkolu odbył się pokaz Mody Jesiennej. Wszystkie chętne przedszkolaki wraz z rodzicami przygotowały w domu przepiękne, jesienne kostiumy. 
                  Na pokazie pojawiła się też Sylwia Grzeszczak z zespołem :-),a  tak naprawdę były to utalentowane dziewczyny z naszej klasy (IV b), jedna z  nas zagrała Sylwię.  Pani Asia  z przedszkola przygotowała z nami genialny układ do piosenki "Tamta Dziewczyna" Sylwii Grzeszczak. Wszystkie byłyśmy ubrane na czarno i miałyśmy czerwone spódniczki, a na czubkach głów zrobione śmieszne kitki. Układ  wyszedł wspaniale. Najbardziej podobało mi się, jak po drugiej zwrotce wszystkie maluchy przyłączyły się razem z nami do śpiewania.
                    Bardzo dziękujemy Pani Asi, za to, że nas przygotowała oraz za wspaniałe podarunki za udział w występie.
                                                                                                                                                                              Oliwia Sz. IV b

sobota, 12 listopada 2016

Zbiórka karmy i koców

Zapraszamy do odwiedzenia bloga "Tropiciele przyrody" na którym znajdziecie informacje dotyczące zbiórki karmy i koców dla zwierząt.





Pod poniższym linkiem znajdziecie informację o przyrodniczym konkursie "Multitest", w którym brali udział uczniowie naszej szkoły.


Bieg Niepodległości

      Dnia 10.11.2016.r o 9:45 wybrane pięć osób z klasy udało się na zawody sportowe. Biegi odbyły się przy gimnazjum nr 6.
     Po dotarciu na miejsce poszliśmy zdjąć kurtki i zmienić buty do szatni. Właściwie to nie była szatnia lecz siłownia.
      Następnie kibicowaliśmy naszym młodszym kolegom na sali gimnastycznej. Po godzinie odbyły się nasze biegi.
Ubraliśmy się ponownie i wyszliśmy na podwórko.Na początku rozgrzaliśmy się. Biegaliśmy po ulicy. Pan podzielił nas na dwie drużyny na chłopców i dziewczynki. Długość biegu wynosiła 400 m. Wszyscy dobiegliśmy do mety i każdy uczestnik dostał srebrny medal, batonika i smycz.
       Wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni.
    Ponownie weszliśmy do gimnazjum i poszliśmy znowu na sale gimnastyczną i kibicowaliśmy młodszym kolegom. Zajęli trzecie miejsce, to sukces bo naprawdę było bardzo dużo szkół.
       Wróciliśmy piechotą do szkoły o 13:25. Byłam z siebie bardzo dumna i bardzo mi się podobało. Nigdy tego nie zapomnę, że biegłam w taką pogodę.

Amelka W. kl. IV a




         10 listopada 2016 r. w Publicznym Gimnazjum nr 6  w Białymstoku odbyły się Biegi Niepodległości. O godzinie 11.00 rozpoczęła się ceremonia otwarcia biegów. Pan prezydent Tadeusz Truskolaski odwiedził w tym dniu organizatorów i uczestników biegów. 
               IV klasy biegły na 300 m. Trasa przebiegała po ulicy przy gimnazjum. Zimowa pogoda nie ułatwiała nam zadania... Było ciężko, ale daliśmy radę! Każdy uczestnik z klasy IV A i IV B ukończył wyścig. Dostaliśmy pamiątkowe medale, a III klasy z naszej szkoły otrzymały puchar za zajęcie III miejsca w lekkiej atletyce. GRATULUJĘ ZWYCIĘZCOM i cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tych zawodach. 

Oliwier P. kl. IV B


 Dnia 10 listopada 2016 r. przy Gimnazjum Publicznym nr 6 w Białymstoku odbył się XVI Bieg Niepodległości. W tych zawodach oprócz dzieci z innych szkół brali udział również   uczniowie naszej szkoły, klasy 3-6. Z naszej klasy uczestniczyło 7 osób, szkoda, że tak mało.
           Na tę uroczystość organizatorzy zaprosili znanych sportowców, np.: złotą medalistkę Mistrzostw Świata w skoku wzwyż Kamilę Lićwinko oraz brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w konkursie rzutu młotem Wojciecha Nowickiego. Nie zabrakło też prezydenta naszego miasta Tadeusza Truskolaskiego, który zabrał głos podczas uroczystości.
           Warunki pogodowe były dość trudne. Nie padał deszcz ani śnieg, ale duża warstwa białego puchu utrudniała nam biegi.
            Każdy bieg podzielony był na grupy wiekowe, np.: roczniki 2006-2007, czyli uczniowie klas 3 i 4 musieli przebiec 400 m. Roczniki 2004-2005, klasy 5 i 6 pokonywały dystans 600 m. Wszystkim udało się dobiec na metę. Zająłem trzecie miejsce w wyścigu. Nagrodą dla wszystkich uczestników biegu były medale oraz drobne upominki, np.: balon, batonik i opaska odblaskowa, która miała barwy biało-czerwone, tak jak nasza flaga narodowa.
           Na koniec tej części uroczystości były zdjęcia pamiątkowe. Ta olimpiada bardzo mi się podobała. Mieliśmy okazję sprawdzić się jako sportowcy, a także spotkać znanych ludzi oraz poznać nowych kolegów. Jeśli za rok będzie organizowana taka uroczystość, to na pewno wezmę w niej udział.



Maciej P. kl. IV B

11 listopada - Koncert Patriotyczny

 

fot. Patrycja B. kl. IV a

W dniu 9 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 16 imienia Tadeusza Kościuszki w Białymstoku odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
       Wszystkie klasy IV- VI zgromadziły się w sali gimnastycznej, gdzie przygotowano apel związany ze świętem. W czasie tej uroczystości uczniowie poszczególnych klas mieli zaśpiewać różne piosenki patriotyczne i żołnierskie, takie jak: „Wojenko, wojenko”, „Legiony”, „Szara piechota”.
         Pod koniec nasi nauczyciele rozdawali wyróżnienia dla klas V, a potem wręczali podziękowania dla  nauczycieli, którzy organizowali ten apel.   

Jan M. kl. IV a


   
      9.11.2016 r. około godziny 10:45 rozpoczął się apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzięły w nim udział klasy 4-6 wraz z wychowawcami oraz Dyrekcją. 
      Na początek narrator - Bartek zachęcił nas do zaśpiewania „Roty”. Potem przedstawiciele klasy V B przybliżyli nam fakty związane z odzyskaniem Niepodległości oraz recytowali wiersze.
   Po wystąpieniu uczniów z klasy V B rozpoczął się Koncert Patriotyczny. Klasy IV-VI przygotowały m.in. piosenki ,,Dziewczyna z Granatem'', ,,Wojenko, wojenko'', ,,Tchnienie Wolności''. Po koncercie głos zabrała pani Dyrektor i rozdała nagrody za konkursy plastyczne oraz prezentacje. Następnie rozeszliśmy się do klas.
Kacper B. kl.  V B



         09.11.2016 r. na godzinie wychowawczej odbył się apel z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Moja klasa śpiewała piosenkę pod  tytułem ,,Piechota’’. Uroczystość przygotowała klasa V B.                                    
Filip Sz.   kl. V a  



     9 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 16 w Białymstoku  odbył się Koncert Patriotyczny z okazji 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na koncert przyszły wszystkie klasy 4-6, a każda z nich zaśpiewała piosenkę patriotyczną, do której melodię zagrała Pani Dorota Skorupska.
Każda klasa miała za zadanie zrobić flagi Polski, którymi uczniowie machali podczas wykonywanych pieśni.
     Wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali całą uroczystość, serdecznie dziękujemy!!!

Oliwia Sz. kl. IV b

     9 listopada w Szkole Podstawowej nr 16 w Białymstoku odbył się apel. Zorganizowany był z okazji  98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Klasy IV-VI zebrały się na sali gimnastycznej o godzinie 10.45.
    Na początku wszyscy śpiewali Hymn Polski. Następnie kilka osób z naszej klasy recytowało wiersze. Część prowadzących była ubrana w strój harcerski i trzymała flagę. 
      Każda klasa miała wybraną piosenkę patriotyczną, którą śpiewała przed Dyrekcją, nauczycielami i  uczniami. Następnie uczniowie razem zaśpiewali ,,Legionu”.
    Moim zdaniem to wydarzenie było bardzo ciekawe. Wszyscy ładnie śpiewali, więc miło było słuchać!

Kasia K. kl. V b

      9.11.2016 roku odbył się apel z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jest to szczególna uroczystość, godna świętowania. Przez 123 lata byliśmy pod zaborami, a teraz świętujemy 98. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
     Apel przygotowała klasa V B wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką. Na początek zaśpiewaliśmy wspólnie ,,Rotę’’. Następnie były wiersze i wzruszające wspomnienia z tamtego okresu.
         Każda klasa miała za zadanie przygotować patriotyczną  piosenkę i zaprezentować ją na apelu. Klasa  IV a zaśpiewała utwór pt. ,,Wojenko, wojenko’’, a klasa IV b ,,Białe róże’’.
     Wszystkim bardzo ładnie wyszedł występ klasowy. Na koniec pożegnaliśmy się piosenką ,,Legiony’’.
         Mam nadzieję, że zawsze będziemy pamiętać o dacie 11 listopada!

Martyna G. kl. IV b

















Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr

     9 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr w kategorii Benjamin.
    Uczestniczyły w nim klasy  4-6 na piątej godzinie lekcyjnej w sali 105. Odbywał się on „online”,  to znaczy przez sieć internetową. Z klasy czwartej B startowały trzy osoby:  Oliwier P., Martyna G. i Szymon J. Na wykonanie jak największej liczby zadań uczniowie mieli tylko 1 godzinę. Pytania były dosyć łatwe,  ale polegały na logicznym myśleniu. Podczas udzielania odpowiedzi towarzyszyła nam spokojna muzyka.
     Konkurs bardzo mi się podobał, chyba w przyszłym roku także będę brał w nim udział.  

Szymon J. kl. IV b


poniedziałek, 7 listopada 2016

Koncert Patriotyczny



Listopad - miesiąc zadumy, pamięci i wspomnień.

1 listopada obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych.
Pierwsze skojarzenie z tym dniem to cmentarz, miejsce, gdzie „chowane są” ciała zmarłych. Dla oznaczenia miejsca, gdzie i kogo pochowano stawiany jest pomnik lub zwykły krzyż.

Co roku w ten dzień odwiedzamy groby zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół, znajomych lub nieznajomych. Bo i takich nieznajomych, opuszczonych i zapomnianych grobów na cmentarzach jest wiele. Zapalamy znicze, modlimy się i wspominamy. Wspominanie zmarłych pozwala na poznanie nie tylko rodziny, ale i rodu.


Moim zdaniem, cmentarz nocą jest bardzo piękny. Jaskrawożółte płomyki zniczy pięknie rozświetlają ciemne niebo. Nigdy nie byłam po zmroku na cmentarzu. Rozświetlony cmentarz widziałam jedynie przejeżdżając obok. Myślę, że bałabym się tam iść po zmroku. Moja mama mówi, że nie trzeba się bać  umarłych tylko żywych
Dobrze, że są takie miejsca jak cmentarz. Bo jakby to było, gdyby zmarłych chowano wszędzie dokoła? Nie byłoby miejsca spokoju, ciszy, zadumy i szacunku. A cmentarz jest właśnie takim miejscem.

Iza N. kl. IV b

            1 listopada obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to szczególny dzień w roku. Wspominamy osoby, które odeszły. Możemy odwiedzić ich groby albo ofiarować mszę w ich intencji. Pamiętajmy o tym, aby modlić się za nich.
Martyna G. kl. IV

Zdjęcie, które zamierzam opisać, znalazłem w internecie. Od razu wzbudziło moje zainteresowanie, dlatego że jest w nim coś intrygującego. Mimo, że widać na nim tak niewiele, to jednak rozbudza wyobraźnię.
Fotografię wykonano po zachodzie słońca, nocą. Uwieczniono na niej samotny krzyż na wzgórzu lub pomnik na cmentarzu otoczony drzewami.  Zdjęcie prawdopodobnie zrobiono  późną jesienią. Świadczy o tym brak liści na niektórych drzewach oraz pochmurne, ciemne niebo. Być może wykonano je nocą nad rozlewiskiem, dlatego że nad drzewami rozpościera się gęsta mgła. Widzimy tylko ogólny zarys krzyża, a w tle dostrzegamy  duży, jasny księżyc w pełni, który pięknie rozświetla niebo. Pomnik nocą prezentuje się imponująco. Moim zdaniem wygląda nawet lepiej niż za dnia. 
Widok ten zmusza do refleksji, rozmyślania nad swoim życiem, przemijaniem. Zwłaszcza teraz w okresie obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych wzbudza we mnie uczucie smutku i zadumy nad życiem i śmiercią. Gdy patrzę na ten krzyż, wspominam moich bliskich, którzy odeszli. Mogę ich odwiedzać już  jedynie na cmentarzu, jednak  na zawsze pozostawili po sobie ślad na tej ziemi, w moim życiu i sercu.  
Pomnik samotnie wzniesiony na wzgórzu również ma o kimś przypominać. Może o żołnierzach, którzy walczyli o naszą wolność, a może w tym miejscu rozegrała się ważna walka, a krzyż symbolizuje mogiły poległych. Być może w tym miejscu został pochowany ktoś nam zupełnie nieznany. Ale tego możemy się tylko domyślać  i właśnie dlatego ten obraz jest taki intrygujący.
Zdjęcie krzyża po zmroku jest przepiękne i bardzo mi się                                 podoba, mimo że wywołuje u mnie smutek i żal. 

Maciej P. klasa IV B





piątek, 4 listopada 2016

Lekcja otwarta z języka angielskiego w kl. IV B

      3 XI 2016 r. (czwartek) III grupa klasy IV B uczestniczyła w lekcji otwartej z języka angielskiego. 
          Przed wejściem do sali każdy losował numerek i siadaliśmy przy wyznaczonych stolikach. W czasie lekcji oglądaliśmy krótki filmik oraz omawialiśmy tradycję święta Halloween. Na koniec zagraliśmy w grę, która polegała na tym, iż podawało się do wybranej osoby kłębek nici, tworząc jednocześnie pajęczynę. Ten, kto otrzymał motek mówił słowo związane ze świętem Halloween. Bardzo pomysłowa gra, taka halloweenowa!
          Bardzo nam miło, że wybrała Pani naszą grupę. Serdecznie dziękujemy!

Martyna G. kl. IV B



Dziś na lekcji języka angielskiego poznawaliśmy angielskie tradycje związane z Halloween. Była to nietypowa lekcja, ponieważ ,,otwarta'', tzn. byli na niej obecni inni nauczyciele. Najbardziej podobało mi się, jak oglądaliśmy film. Były w nim pokazane omawiane tradycje. Bardzo lubię takie lekcje. 

Oliwka D. kl. IV B



Dzisiaj podczas lekcji angielskiego odbyła się lekcja otwarta. Pani Justyna przygotowała dla nas temat o nazwie ,,Happy Halloween". Podczas zajęć uczyliśmy się o tradycjach związanych z obchodzeniem tego święta w Wielkiej Brytanii. Nauczyliśmy się nazw rzeczy związanych z Halloween. 
Podczas jednego z zadań dostaliśmy karteczki ze zdaniami, które musieliśmy poukładać w kolejności wydarzeń przedstawionych w filmie. Wylosowane osoby dostały łapki na muchy i uderzały w rysunki, których nazwy wypowiadała inna osoba. 
Ta lekcja bardzo mi się podobała i cieszę się, że mogłem w niej uczestniczyć. 

Oliwier P. kl. IV B



3.11.2016 w klasie IV B na lekcji angielskiego odbyła się lekcja otwarta. Przyszli na nią różni nauczyciele, aby obserwować jej przebieg. Na lekcji mieliśmy dwa cele:  poznanie słówek związanych z „Halloween”, oczywiście w języku angielskim, oraz obejrzenie krótkiego filmu o tym święcie. 
Lekcja była prowadzona przez Panią Justynę. Na zajęciach poznaliśmy wiele nowych słów i dowiedzieliśmy się więcej o „Halloween”, graliśmy w ciekawe gry np.: w zbijanie z tablicy odpowiednich obrazków wyczytanych przez inną osobę, czy układanie w odpowiedniej kolejności zdań wypowiedzianych w filmie.
Lekcja bardzo mi się podobała, oby w roku szkolnym było takich jak najwięcej.

Szymon J. kl. IV B