Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 27 września 2016

Laboratorium Małych Naukowców


Witajcie Kochani!
We środę 21 września 2016 r. czwarte klasy wzięły udział w warsztatach Laboratorium Małych Naukowców ,, Poznajemy świat .” 
Pan Maciej przeprowadził trzy fantastyczne eksperymenty . Każdy z nich polegał na zmianie koloru cieczy ze względu na dodane do niej składniki: ocet , płatki mydlane , itp. Bardzo ciekawym doświadczeniem był ten przeprowadzony z wywarem z czerwonej kapusty. 
Pan Maciej wytłumaczył , że wywar z czerwonej kapusty zachowuje się jak wskaźnik chemiczny. To znaczy, że w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, przyjmuje charakterystyczne dla siebie zabarwienie. 
Gdy do wywaru dodajemy ocet, wtedy ph wywaru zmienia się na kwaśne, a zabarwienie cieczy z fioletowego na różowe. W momencie, kiedy do wywaru dodajemy płatki mydlane, wtedy ph zmienia się na zasadowe, a zabarwienie na kolor morski.   
  Te ciekawe i pouczające zajęcia, wszystkim bardzo się podobały. Gdy uczestnicy wychodzili z sali, pan Maciej rozdawał karteczki zachęcające do udziału w kontynuacji bezpłatnych warsztatów chemiczno-fizycznych w Fundacji DIALOG przy ul. ks. Abrachowicza 1 w Białymstoku. Warto też zajrzeć na stronę fundacji www.akademiabiałystok.pl i zapoznać się z szeroką ofertą pozostałych zajęć. 

Trzymajcie się cieplutko i czekajcie na dalsze wpisy.

E. i M. Kotowskie kl.IV a

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza