Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 9 listopada 2020

11 listopada 2020

11 listopada - to dla Polski bardzo szczególna data. Tego dnia, w 1918 roku, my Polacy odzyskaliśmy niepodległość, po 123 latach zaborów. 

Upadek Polski w 1795 r. to początek długiego okresu zaborów i niewoli, zakończony odzyskaniem upragnionej przez naród niepodległości. Droga do jej osiągnięcia  była krwawa i bolesna dla Polaków, dzielnie walczących o swój kraj.

11 listopada 1918 roku - to data przełomowa nie tylko dla Polski, lecz dla całej Europy. Zawarty we Francji rozejm, zakończył działania wojenne, tym samym, ustanowił tę datę jako koniec I wojny światowej. Wojna kosztowała życie kilkudziesięciu milionów żołnierzy i cywilów, upadek gospodarczy wielu krajów, lecz głównym skutkiem wojny była zmiana mapy Europy. Potężne mocarstwa naszych zaborców rozpadły się, a na ich ruinach odrodziła się Polska. Nasz kraj odbudowywał się na nowo przez wiele lat po wojnie, dzięki temu powstało silne niepodległe państwo, w którym dzisiaj przyszło nam żyć.  

Dziś niestety nie możemy spotkać się na wspólnym apelu. Zatem szanujmy i doceniajmy to, co mamy - nasz dom, rodzinę, Ojczyznę, ponieważ nie wiemy, co przyniesie nam jutro. 

                                                                                                                                                        Oliwia S., kl. VIII b


                                                                Martyna, kl. VIII b

Na pewno pamiętacie, jak uroczyście w naszym kraju obchodziliśmy zawsze Święto Odzyskania Niepodległości. W miastach odbywały się parady, przemowy i różne wydarzenia kulturalne. Podobnie było w naszej szkole, co roku uczestniczyliśmy w apelach i wspólnie śpiewaliśmy patriotyczne pieśni. Jednak nastały bardzo trudne czasy dla nas wszystkich.

Pandemia pojawiła się nagle i pokrzyżowała plany, również te zaplanowane na dzisiejsze święto. Mimo tej sytuacji, musimy pamiętać, dlaczego 11 listopada jest dla nas tak ważny i w inny sposób oddać hołd ludziom, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. 

Chociaż czas sprawia, że wspomnienia stają się mniej wyraźne i „mgliste” (podobnie jak zdjęcia ze szkolnych uroczystości z poprzednich lat), 

pamiętajmy – musimy przekazywać kolejnym pokoleniom tę prawdę, że żyjemy w niepodległej Polsce dzięki odwadze i determinacji naszych przodków. Tego nie wolno nam zapomnieć!

Joanna, kl. VIII b 


 Nasze prace. BIEL I CZERWIEŃ.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza